HĽADANIE STRÁNOK

Najpopulárnejšia rally na svete. Dakar sa stretne s víťazmi

Rally je jedným z najobľúbenejších druhovmoderné preteky. Je to veľmi nádherné a preto zaujímavé pre milióny divákov po celom svete. Medzi rôznymi majstrovstvami je trasa "Paríž-Dakar". Tento závod sa medzi inými vyznačuje. Čo to prináša toľko fanúšikov a účastníkov? Toto sa bude diskutovať v tomto článku.

História slávneho automobilového maratónu

Rally Paríž-Dakar sa konala od konca roka 1978. Autorom myšlienky tejto trasy bol motocyklový pretekár z Francúzska T. Sabin. V roku 1977 stratil svoju cestu v púšti v Líbyi počas preteku "Abidjan-Nice". O niekoľko dní neskôr našli potulovci potulky bez jedla alebo vody od motocyklistu, ktorý ho zachránil. Napriek všetkým neistým udalostiam púšťa na Sabinu nezmazateľný dojem, ktorý chcel zdieľať s celým svetom. Práve táto myšlienka inšpirovala jazdca k vytvoreniu trasy najpopulárnejšej rally. Dakar, podľa plánu Thierryho Sabina, mal byť koncovým bodom pretekov a počiatočná bola Paríž.

rally dakar

Pôvodná trasa pretekov prešla cez severAfrike, Alžírsku, ale kvôli ťažkej politickej situácii a častým nepokojom v tomto štáte bola pre závod schválená ďalšia rasa, Maroko. Niekedy je súčasťou spôsobu, akým účastníci prekonávajú Líbyu.

Najprv pretek bol jedným z štádií majstrovstiev sveta. Pravidlá súťaže však spôsobili veľa nezhôd, takže bolo rozhodnuté vylúčiť rally z celkovej situácie planéty a urobiť ju autonómnou.

Je zaujímavé, že v súťaži v histórii jehoexistencie sa zúčastnili nielen profesionálnych vodičov pretekárske auto, ale mnohých rockových hviezd, slávnych športovcov, zástupcovia iných odborov (zjazdové lyžiarov, horolezcov, námorníci a iní).

Rally Rules

Na účasť v tejto súťaži,musíte poznať pravidlá rally. Dakar je posledným bodom trasy. Závod začína v Paríži. Súťaž trvá tri týždne a pokrýva vzdialenosť približne 10 tisíc kilometrov. Na účasť je možné jazdiť nielen na špeciálnych vozidlách na zhromažďovanie, ale aj na autách, ako aj na nákladných vozidlách a motocykloch. Pre každý typ dopravy existuje samostatné započítanie. Medzi účastníkmi môžu byť nielen profesionálni pretekári, ale aj amatéri, ktorí zvyčajne tvoria asi 80% z celkového počtu žiadateľov.

rally paris dakar

Ako už bolo uvedené vyššie, offset Svetového pohára nie jezahŕňa túto rally. Dakar je posledným mestom na ceste jazdcov, kde sú určení víťazi. Aby ste sa stali šampiónmi súťaže, stačí len predbehnúť svojich súperov vo výsledkoch tohto automobilového maratónu, na rozdiel od Svetového pohára, kde účastníci získajú body za každé preteky, ktoré sú na konci sezóny zhrnulé.

Víťazi rally

kamaz rally dakar

Až do začiatku storočia XXI hlavný rekord pre najviac vyhrá v rally "Paríž-Dakar" Bol Stephane Peterhansel, ktorý vyhral maratóne auto šesťkrát za desať rokov účasti v ňom.

Rok 2001 bol zlomovým bodom v pravidlách pretekov,a vo vzťahu k víťazom. V súlade so zmenami v pravidlách súťaže tím nemohol niesť technikov, ktorý by v prípade zlomenia mohol problém vyriešiť. Všetky opravy by mali vykonávať vodič a navigátor. V tom istom roku poprvýkrát zvíťazila žena Jutta Kleinschmidtová.

Ruské nákladné autá sa stali skutočnýmitriumfov rally Paríž-Dakar. "KAMAZ-master", vynikajúci ruský tím, vyhral maratón mnohokrát. V posledných rokoch má aj naďalej vedúce postavenie a pravidelne vyhráva na významných medzinárodných súťažiach.

Tím "Kamaz-master"

rally paris dakar kamaz

V histórii rally Dakar, ruský tímV tomto prestížnom maratóne som vyhral 13 krát. V roku 2015 sa rally, ktorá sa konala na území Bolívie, Argentíny a Čile, najskôr získala pilotov Airat Mardeev v poradí kamiónov. V záverečnej fáze pretekov sa podarilo vymaniť sa zo svojich prenasledovateľov a nakoniec prekonal svojich najbližších súťažiacich, okrem iného spoluhráčov, o 14 a 51 minút (2. miesto - Nikolaev, 3. miesto - Karginov).

Preto ruskí piloti opäť ukázali, čo stojí auto Kamaz. Rally "Dakar" rok čo rok v postavení kamiónov sa mu podriadi.